czwartek, 16 kwietnia 2015

Lucerna - czemu taka zła?

Lucerna – Czemu taka zła ?

Podczas ostatnich zakupów z jednych ze sklepów zoologicznych natknąłem się na nową karmę dla królików. ( bardzo znanej firmy, specjalizującej się w karmach dla psów i kotów). Nawiązując do ostatniego postu - opakowanie całkiem dobrze się prezentujące, ładna grafika z królikiem, krzykliwe hasła. Wstępnie super. Standardowo odwracam opakowanie i…? Lekka klapa. Karma zawiera sporą ilość zbóż oraz lucerny. O zbożach trochę później, dziś zajmiemy się nieszczęsną LUCERNĄ.
                                 

Lucerna – gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych. Na składzie karm wymieniana jest często w języku angielskim – „alfalfa” . Używana często w karmach w celu podwyższenia w nich zawartości włókna, niestety posiada ona również bardzo dużą zawartość białka jak i wapnia , którego nadmiar w diecie u królików ma swoje złe konsekwencje.
Króliki w odróżnieniu od innych gatunków zwierząt, bardzo wydajnie wchłaniają wapń z przewodu pokarmowego. Mechanizm wchłaniania wapnia nie zależy u nich od witaminy D3. W związku z tym jedynie laktacja może być przyczyną hipokalcemii i tężyczki u królików. Znacznie częstszym problemem u tej grupy zwierząt jest nadmiar wapnia we krwi. Spośród niezbędnych składników mineralnych wapń występuję we krwi w największych ilościach. Kalcytonina nie obniża stężenia wapnia u tych zwierząt, nie mogą się one również pozbyć nadmiaru wapnia z kałem lub żółcią Nadzwyczaj natomiast efektywne jest usuwanie wapnia z moczem – nawet do 60%. Mocz królików z powodu zawartości nadmiaru kryształów węglanu wapnia staje się gęsty i kremowy, po wyschnięciu tworzy złogi – często widoczne na kuwetach. Duża ilość wapnia oraz zasadowe PH moczu wyjątkowo predysponują do wytrącenia kryształów węglanu wapnia i powstaniu kamieni moczowych.

Konsekwencje? – Kamica moczowa

Oprócz lucerny dosyć sporą zawartość wapnia posiada Mniszek lekarski, pietruszka, jarmuż oraz rzepa – ilość ta jest w porównaniu do lucerny sporo mniejsza, ale jako osoby świadome powinniśmy o tym wiedzieć.

Zapobieganie!

Unikanie karmy (czytamy etykiety)  zawierającej duże ilości wapnia. Królik w dawce pokarmowej potrzebuje około 0,4 do 0,6 % wapnia dla porównania suszona  lucerna zawiera  1,35 % tego pierwiastka  w dawce pokarmowej.  Pamiętajmy również o stałym dostępie do wody, która zmniejsza koncentracje wapnia i obniża prawdopodobieństwo wytrącenia się kamieni. Dotyczy to również karmy wilgotnej (warzyw, traw łąkowych itp. )

           No ok sprawę wapnia mamy „załatwioną”, ale część osób może powiedzieć, zresztą i słusznie, że lucerna jest bardzo dobrym źródłem białka i aminokwasów egzogennych, tak ważnych w życiu królika. Zgadzam się z tym „całym sobą”. Króliki jak każde zwierzę potrzebują białka w dziennej dawce pokarmowej. Jest ono potrzebne do odnowy tkanek, sierści, właściwej gospodarki hormonalnej, wytwarzania enzymów, mleka itp. Młodsze osobniki przez okres wzrostu potrzebują go trochę więcej, aby móc prawidłowo się rozwijać. Króliki z pośród 21 znanych aminokwasów muszą otrzymywać 10. Ich zawartość w dawce pokarmowej powinna wynosić: Walina 0,7 %, Leucyna 1,05%, Izoleucyna 0,60% , metionina 0,6%, lizyna 0,65%, treonina 0,55%, tryptofan 0,18%, arginina 0,8% histydyna 0,35%, fenyloalanina + tyrozyna 1,2%. Po intensywnych poszukiwaniach udało mi się znaleźć ciekawą tabelkę. Oto ona



      Analizując ją można bardzo łatwo przejść do szybkiego wniosku! Mianowicie dobrej jakości siano, które składa się głównie z traw pokrywa dzienną dawkę pokarmową na aminokwasy egzogenne, a zawartość wapnia w dawce pokarmowej siana to około 0,6% . Mamy alternatywę zdecydowanie lepszą. 

Jak nie ma potrzeby to po co dodawać ?


Dziękuje za lekturę

Entuzjasta Zwierząt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz